Χίμκι – Ολυμπιακός: Ηχηρή “σφαλιάρα” Μπαρτζώκα στους Πειραιώτες!

Ο Ολυμπιακός ήταν σκιά του εαυτού του και στη Μόσχα, με αποτέλεσμα να υποστεί νέα συντριβή μακριά από την έδρα του. Μετά την Μπασκόνια, ήταν η σειρά της Χίμκι να διαλύσει τους Πειραιώτες, επικρατώντας εντός έδρας με 82-54, για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η Χίμκι έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ κόντρα στον Ολυμπιακό,  οποίος παρατάχθηκε χωρίς τον Τζαμέλ ΜακΛιν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε τις άγριες διαθέσεις της με το “καλημέρα”, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Κάπως έτσι, οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 11-8, ενώ οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 13-6.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σβεντ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ κι 7 ασίστ. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ο Στρέλνιεκς με 10 πόντους. Να σημειωθεί ότι μόνο ο Λετονός γκαρντ και ο Ουίλτζερ (11π.), ο οποίος σκόραρε όλους τους πόντους του όταν τα πάντα είχαν κριθεί, ήταν διψήφιοι για τους Πειραιώτες. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες ήταν σκιά του εαυτού τους, με τον Σπανούλη να κάνει 6 λάθη.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, μιας και τελείωσε πριν καλά καλά αρχίσει. Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός σ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, επιτρέποντας ουσιαστικά στη Χίμκι να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη από τα αποδυτήρια. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε κάτω από τη βάση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Μετά το αρχικό 3-5, οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 18-0 και ξέφυγαν με 21-5. Οι γηπεδούχοι έκλεσαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 28-14. Με τρεις βολές του Στρέλνιεκς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 πόντους (28-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Ρώσοι δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πλησιάσει άλλο στο σκορ. Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 25 πόντους (47-22) στο 19′, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω με 24 πόντους (49-25).

Ο Ολυμπιακός ήταν σκιά του εαυτού του και στο δεύτερο μέρος και δεν μπόρεσε καν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ρώσους να φτάνουν δια περιπάτου στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 49-25, 65-38, 82-54.
ΧΙΜΚΙ: Σβεντ 19 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Χάνεϊκατ 6 (2), Βίαλτσεφ 3 (1), Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 7 (1), Μόνια, Γκιλ 7 (1), Τοντόροβιτς 4, Ζούμπκοφ, Αντερσον 8 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς 16 (4/5 τρίποντα), Τόμας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5 (1/4 τρίποντα, 6 λάθη), Μιλουτίνοφ 6 (6/8 βολές), Στρέλνιεκς 10, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Ουίλτζερ 11 (3/5 τρίποντα), Τόμπσον 4.