Κυριακή, 19 Μαΐ

Χίμκι – Παναθηναϊκός: Το πάλεψε αλλά… Οι Ρώσοι “έτρεχαν” με 103! video

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε τώρα να κάνει σερί, έστω και δύο, νικών. Παρά τις προσπάθειες των Καλάθη και Φριντέτ η Χίμκι επέβαλλε το ρυθμό της στη Μόσχα και με την τριάδα των Σβεντ, Τίμα και Μπούκερ να είναι “καυτή” εκτέλεσε του “πράσινους” με σκορ 103-86 οι οποίοι πλέον έχουν ρεκόρ 2-3 στη Euroleague.

Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Χίμκι στη Μόσχα με 103-86. Το “τριφύλλι” έπαιξε 40 λεπτά σε ένα ρυθμό που βολεύει κατ’εξοχήν τους Ρώσους, χωρίς να δίνει καμία σημασία στην άμυνα και η ήττα ήρθε φυσιολογικά αφού οι Σβεντ-Τίμα-Μπούκερ βρήκαν χώρους και ελεύθερα σουτ κάνοντας… πάρτι.

Από τους “πράσινους” ξεχώρισε ο Φριντέτ και ο Καλάθης ενώ και ο Ράις με τον Βουγιούκα έκαναν ότι μπορούσαν αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξε να μένει από δυνάμεις στο 4ο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Με το μυαλό στην επίθεση ξεκίνησαν το ματς Χίμκι και Παναθηναϊκός, με τους Ρώσους να κυριαρχούν στην περιφέρεια έχοντας 4/6 τρίποντα στην 1η περίοδο αλλά τους “πράσινους” να βρίσκουν πολλές λύσεις από την ρακέτα, με Γουάιλι και Βουγιούκα.

Το “τριφύλλι” έμεινε έτσι κοντά στο σκορ αρχικά ενώ στη συνέχεια προσπέρασε και η περίοδος έκλεισε με τους “πράσινους” στο +4 (25-29) και να μην έχουν υποπέσει σε κανένα λάθος.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με την άμυνα σε ρόλο… κομπάρσου και για τις δύο ομάδες. Ο Σβεντ κουβαλούσε το βάρος της επίθεσης για τη Χίμκι αλλά οι υπόλοιποι της περιφέρειας είχαν “σιωπήσει” οπότε ήρθε ο Ζάιτσεφ από τον πάγκο να δώσει λύσεις στους γηπεδούχους αλλά ο Παναθηναϊκός είχε… Φριντέτ.

Ο Αμερικανός δημιουργούσε και εκτελούσε με μεγάλη ευκολία, συμπαρασύροντας και τους υπόλοιπους στο ρυθμό του, τη στιγμή που και Ντεσόν Τόμας και ο Ταϊρίς Ράις ήταν εξίσου εύστοχοι με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να διευρύνουν το προβάδισμά τους πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ 50-55 υπέρ τους.

Οι άμυνες δεν έκαναν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο την εμφάνισή τους αλλά η διαφορά ήταν η λειτουργία του Παναθηναϊκού μέσα στη ρακέτα αφού “μπλόκαρε” επιθετικά και αμυντικά επιτρέποντας στη Χίμκι να κυριαρχήσει στον τομέα των ριμπάουντ -έκλεισαν το ματς- με 45 (!) έναντι 23 των “πρασίνων” ενώ είχαν και 15/29 τρίποντα.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 77-73 υπέρ των γηπεδούχων, αφού οι προσπάθειες των Φριντέτ (16 π.) και του Καλάθη, που με 10 πόντους και 11 ασίστ έκανε “double-double” στο ματς, κρατούσαν τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς. Στην τέταρτη περίοδο όμως το “τριφύλλι” δεν άντεξε τον φρενήρη ρυθμό της Χίμκι…

Με τους Σβεντ (26 π.) και Τίμα (16 π.) να ηγούνται ενός φοβερού επιθετικού κρεσέντο, οι Ρώσοι πήραν διψήφια διαφορά και παρά το γεγονός ότι ένα επί μέρους 7-0 σκορ από τον Παναθηναϊκό έδωσε ελπίδες στους “πράσινους” φέρνοντάς τους στο -5 (87-82), ο Κουρτινάιτις ζήτησε τάιμ-άουτ και “ξύπνησε” τους παίκτες του, οι οποίοι τέλειωσαν στη συνέχεια το ματς σφραγίζοντας τη νίκη και ανεβάζοντας το ρεκόρ της Χίμκι στο 4-1 στη Euroleague. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός πήγε το δικό του ρεκόρ στο 2-3 και πλέον κοιτάζει το ματς της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Αναντολού Εφές.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 26 (7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μπούκερ 13 (3), Τίμα 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ 7 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γερέμπκο 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ, Έβανς 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μπερτάνς 12 (3/5 τρίποντα).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 10 (0/4 τρίποντα), Ράις 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 9, Τζόνσον 8 (1), Φρεντέτ 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 8 (4 κλεψίματα), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2.