24oC Αθήνα

Χωρίς νίκη οι Λέικερς! Από “ήρωας” έγινε… μοιραίος ο Λεμπρόν – video

Απίστευτη αναμέτρηση στο “Staples Center”. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έστειλε το ματς με τους Σπερς στην παράταση (128-128), αλλά στάθηκε… μοιραίος στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφήνοντας τη νίκη να ξεφύγει από τους “λιμνανθρώπους” (142-143).

Ούτε αυτή την φορά οι Λέικερς κατάφεραν να… χαρούν! Οι “λιμνάνθρωποι” γνώρισαν την ήττα με 143-142 από τους Σπερς στο Λος Άντζελες, την τρίτη τους σε ισάριθμα ματς από την αρχή της σεζόν.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς, με μακρινό τρίποντο στα 2,4’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ισοφάρισε για τους Λέικερς σε 128-128 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως αποδείχθηκε μοιραίος, αφού αρχικά με το σκορ στο 142-141 υπέρ των Λέικερς αστόχησε σε 2 βολές και λίγο αργότερα, με το σκορ στο 143-142 για το Σαν Αντόνιο (με το καλάθι του Μιλς), αστόχησε σε σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Γουόριορς δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Σανς και επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας 123-103. Πρωταγωνιστής των “πολεμιστών” ήταν Στεφ Κάρι (29 πόντοι και 8 ασίστ).

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να πετυχαίνει 19 πόντους οι Μάβερικς νίκησαν 115-109 τους Μπουλς στο Ντάλας, ενώ οι Μάτζικ επιβλήθηκαν των Σέλτικ με 93-90 μέσα στη Βοστώνη, έχοντας κορυφαίο τον Νίκολα Βούτσεβιτς με double double (24 πόντοι και 12 ριμπάουντ).