Πέμπτη, 18 Απρ.

Champions League: Η Ροστόφ “ξέρανε” την Μπάγερν [vid]

Mε πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Κριστιάν Νομπόα, η Ροστόφ πανηγύρισε ιστορική νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (3-2) και… ουσιαστικά έβαλε “τέλος” στα όνειρα των Βαυαρών για την πρώτη θέση του ομίλου.

Μετά το 1-0 από την Ντόρτμουντ στο πρωτάθλημα, η Μπάγερν Μονάχου γνώρισε ήττα – σοκ από τη Ροστόφ στο Τσάμπιονς Λιγκ με 3-2. Έτσι, η Ατλέτικο Μαδρίτης με έναν βαθμό αργότερα στο ματς με την Αϊντχόφεν θα κατακτήσει την κορυφή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Κρίστιαν Νομπόα, που κέρδισε ένα πέναλτι για το 2-1, σημείωσε το 3-2 με υπέροχη εκτέλεση φάουλ.

Η Μπάγερν πίεσαν, ο Αντσελότι έριξε στο ματς και τον Μίλερ και έχασαν καλές ευκαιρίες για να πάρουν έστω το βαθμό. Στο 90′ ο Τζανάεφ θα σταματήσει το σουτ του Τιάγκο Αλκάνταρα.

Οι Βαυαροί πίεσαν στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα για να μείνει το 3-2 υπέρ των Ρώσων.