Σάββατο, 27 Απρ.
24oC Αθήνα

Δέσποινα Παπαμιχαήλ – Ντάρια Κασάτκινα 0-2: Ήττα μετά από μεγάλη «μάχη» και αποκλεισμός στο Τόκιο

ΦΩΤΟ intime αρχείου

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ ολοκλήρωσε την εξαιρετική παρουσία της στο Τόκιο, με μεγάλη “μάχη” κόντρα στην Ντάρια Κασάτκινα, από την οποία και ηττήθηκε τελικά με 2-0 σετ (6-4, 6-4).

Παρότι ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ του αγώνα κόντρα στην Κασάτκινα, Νο11 στην παγκόσμια κατάταξη, η Παπαμιχαήλ βρήκε τέσσερα μπρέικ κόντρα στην Ρωσίδα τενίστρια, αλλά στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και ένα σετ στην αναμέτρηση.

Ως Νο118 του κόσμου πάντως, η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε στο κυρίως ταμπλό του ιαπωνικού τουρνουά (WTA500), μέσα από τα προκριματικά και έφθασε να “παλεύει” στο δεύτερο γύρο, μία από τις καλύτερες του κόσμου, επιβεβαιώνοντας την ποιότητά της. Δεν μπόρεσε όμως να φθάσει σε μία μεγάλη έκπληξη και αποκλείστηκε από τη συνέχεια στο Τόκιο.