Διακοπή στο Φίτεσε – Σπάρτα Ρότερνταμ – Πέταξαν αντικείμενο στο κεφάλι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι της Φίτεσε με την Σπάρτα Ρότερνταμ, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής της ολλανδικής Eredivisie. Υπήρξε διεκόπη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 1-0 (5’ Νταλμάου).

Οι οπαδοί των γηπεδούχων, πέταξαν αντικείμενο (πιθανότατα μπουκάλι) το οποίο χτύπησε τον γκολκίπερ της Σπάρτα, Μαντούκα Οκόγιε, (έδειξε να πονάει στο κεφάλι).

Δευτερόλεπτα αργότερα ένας οπαδός των γηπεδούχων μπήκε μέσα στο γήπεδο και πήγε μπροστά απ’ τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, που του ζήτησε να αποχωρήσει από το γήπεδο.

Ο διαιτητής του αγώνα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου μισή ώρα.