«Εφτάψυχη» η Ρεάλ Μαδρίτης – Μεγάλη ανατροπή με Εφές

ΑΠΕ

Απίστευτο ματς στο «WiZink Center». Η Ρεάλ Μαδρίτης «γύρισε» το ματς με την Εφές στο τέλος (82-76) και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final 4 της Κολωνίας, στέλνοντας τη σειρά σε 5ο παιχνίδι!

Η φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης είναι πολύ «βαριά». Κάνοντας μία τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο «προστάτεψε» την έδρα της κόντρα στην Εφές (82-76) και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο ματς στην Κωνσταντινούπολη!

Έχοντας ισοφαρίσει τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με την Αναντολού Εφές σε 2-2,  και με τη ψυχολογία στα ύψη, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει την ευκαιρία στο Game 5, στην Πόλη (4/5), να γίνει η πρώτη ομάδα που επιστρέφει από το εις βάρος της 0-2 και προκρίνεται στο Final-4.

Κορυφαίος των νικητών και κυρίαρχος της καθοριστικής τέταρτης περιόδου ο Ουσμάν Γκαρούμπα με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία δουλειά από την περιφέρεια έκανε ο Τζέισι Κάρολ με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα. Από την Αναντολού Εφές ξεχώρισαν οι Σέιν Λάρκιν (22π.) και Ροντρίγκ Μπομπουά (23π.).

Η Εφές ξεκίνησε κάκιστα το παιχνίδι, η Ρεάλ βρήκε μεγάλα σουτ και στο 5’30” ο πίνακας του σκορ έγραφε 17-0. Η ομάδα του Αταμάν όμως ήταν εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια με… χαμόγελα. Παίζοντας σκληρή άμυνα και έχοντας τον Ροντρίγκ Μπομπουά σε «μαγικό βράδυ» (19π.), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το δικό τους +16 (31-47 στο 19′ με τρίποντο του Βασίλιε Μίσιτς), για να «κλείσουν» τελικά το ημίχρονο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο (+11, 36-47).

Οι Ισπανοί προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 51-55 στο 24΄, αλλά η Εφές είχε τις λύσεις για το +11 στο 30΄ (57-66). Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ ήταν ανήμπορη να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, τα πάντα ανατράπηκαν, με τους γηπεδούχους να πιάνουν και πάλι απόδοση αντίστοιχη του Game 3 και με επιμέρους σκορ 21-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο να γράφουν το 78-74 στα 12΄΄ για τη λήξη, «σφραγίζοντας» την ισοφάριση της σειράς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 8 (2/6 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Αμπάλντε 7 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάιους 7 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα, Ρέγες, Αλοθέν 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γκαρούμπα 24 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Κάρολ 20 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Γιουλ 8 (2/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 22 (4/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπομπουά 23 (2/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σανλί, Μορμάν, Μίτσιτς 9 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Άντερσον 3 (3/4 βολές), Ντάνστον 8 (2/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σιμόν 6 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 19/22 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 11/23 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 18/24 βολές, 23 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη