Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Ελλάδα – Κροατία 3-0 σετ: Νέο βήμα πρόκρισης στα τελικά του Ευρωβόλεϊ 2023

Intime.gr

Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί της Κροατίας πανηγύρισε η Εθνική βόλεϊ των ανδρών στο κατάμεστο κλειστό της Γλυφάδας και έκανε άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωβόλεϊ 2023.

Με τον κόσμο να δίνει παλμό στους Έλληνες διεθνείς, η νίκη της “Γαλανόλευκης” ήρθε μετά από 78 λεπτά και πλέον οι πάντες στην ομάδα… μετρούν αντίστροφα για την αναμέτρηση με τη Κύπρο το απόγευμα της Τετάρτης (10/8, 20.30 ΕΡΤ-3).

Η ελληνική ομάδα ήταν συγκλονιστική, με σταθερή υποδοχή, πίεση από το σερβίς και το μπλοκ, ενώ πέτυχε φοβερή ανατροπή στο 2ο σετ κατάφερε να πάρει την “καθαρή” νίκη που την ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από δύο αγώνες.

Καθοριστικό ρόλο στη… ροή του δεύτερου σετ έπαιξε και η αλλαγή που έκανε στο 5-12 ο Μπονιφάντε, στη θέση του πασαδόρου. Ο κόουτς της Εθνικής έριξε στον αγώνα τον Κασαμπαλή στη θέση του Γαλιώτου και η ελληνική ομάδα βρήκε τους διαδρόμους και τις λύσεις για να το… γυρίσει.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας με 21 πόντους, ενώ Κουμεντάκης, Πρωτοψάλτης, Κοκκινάκης άγγιξαν το τέλειο στην υποδοχή.

Υπενθυμίζεται πως η ελληνική ομάδα έχει νικήσει και εκτός έδρας τη Νορβηγία με 3-2 σετ, ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με την Κύπρο την προσεχή Τετάρτη και πάλι στο Μάκης Λιούγκας της Γλυφάδας.

Να αναφέρουμε ότι η Κύπρος του Νίκου Ζαλμά νίκησε τη Νορβηγία 3-0 σετ κι έδειξε πως είναι ένας δυνατός και υπολογίσιμος αντίπαλος.

Να αναφέρουμε ακόμα ότι στο 8-6 του 3ου σετ αποβλήθηκε από τον αγώνα ο Ιβάν Μιχάλι της Κροατίας επειδή πέρασε με απειλητικές διαθέσεις στο τερέν της ελληνικής ομάδας.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. – 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).

Βαθμολογία

1. Ελλάδα 2 νίκες-0 ήττες, 5 βαθμοί, 6-2 σετ, 184-155 πόντοι

2. Κροατία 1 νικη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-3 σετ, 125-124 πόντοι

3. Κύπρος 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-3 σετ, 126-140 πόντοι

4. Νορβηγία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 170-186 πόντοι

*Από τους 7 προκριματικούς ομίλους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023 προκρίνονται οι 7 πρώτοι και 5 καλύτεροι δεύτεροι.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά: