Έμπολι – Μίλαν 1-3: Φινάλε γεμάτο γκολ και επιστροφή στις νίκες

Η Μίλαν πέρασε με 3-1 από την έδρα της Έμπολι, με το φινάλε της αναμέτρησης να φέρνει μεγάλη αλλαγή συναισθημάτων για τους φιλοξενούμενους. Τρία γκολ μπήκαν στις καθυστερήσεις.

Με όλα τα γκολ του… βροχερού αγώνα στο “Stadio Carlo Castellani” να μπαίνουν στα τελευταία του λεπτά -τα τρία στις καθυστερήσεις- η Μίλαν πέρασε νικηφόρα με 3-1 από την έδρα της Έμπολι, για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Κι ενώ για 79 λεπτά καμία ομάδα δεν είχε βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ο Άντε Ρέμπιτς που είχε περάσει αλλαγή στο 73΄στη θέση του Ζιρού άνοιξε το σκορ, έξι λεπτά μετά την είσοδό τους για τους «ροσονέρι».

Η Έμπολι είχε απάντηση επίσης με παίκτη που ήρθε από τον πάγκο, τον Μπαϊράμι στο 90΄+2… αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. Ο Φοντέ-Μπαλό Τουρέ το 90΄+4 ουσιαστικά «λύτρωσε» την ομάδα του Μιλάνο για να δώσει ακόμη μεγαλύτερη έκταση στη νίκη της ομάδας του Στέφανο Πιόλι ο Λεάο στο 90΄ +6.

Έτσι, η Μίλαν επέστρεψε στο -3 από την κορυφή και «έπιασε» την Αταλάντα που όμως έχει αγώνα λιγότερο, καθώς αύριο, Κυριακή (2/10) υποδέχεται τη Φιορεντίνα.