Τρίτη, 23 Απρ.

Επέστρεψε η La Liga: “Κυρίαρχη” η Σεβίλλη στο τοπικό ντέρμπι (video)

Το πρωτάθλημα Ισπανίας ξεκίνησε ξανά μετά τη διακοπή του κορονοϊού και η Σεβίλλη πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 στο ντέρμπι της πόλης κόντρα στη “μισητή” Ρεάλ Μπέτις.

Στο πρώτο ματς χωρίς οπαδούς, μετά την επανεκκίνηση της La Liga, η Σεβίλλη είχε ένα 6λεπτο “φωτιά” στο δεύτερο ημίχρονο και σκοράροντας δις, πανηγύρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που την εδραιώνουν στην πρώτη 4άδα της La Liga.

Οι Σεβιγιάνοι βρέθηκαν στο -8 από την Μπαρτσελόνα και την κορυφή της βαθμολογίας, αλλά και στην 3η θέση που οδηγεί στο Champions League, ξεκινώντας με το… δεξί την τελική “κούρσα” του πρωταθλήματος. Ο Οκάμπος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο τοπικό ντέρμπι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 56′ και ο Φερνάντο στο 62′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.