15oC Αθήνα

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός: Διπλό με υπογραφή Πρίντεζη (videο)

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πέρασε αλώβητος κι από το Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 81-79, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Έλληνας φόργουορντ πήρε τη μπάλα στη τελευταία επίθεση, σκόραρε και υπέγραψε το δεύτερο σερί διπλό για τους Πειραιώτες «ξυπνώντας» μνήμες από το 2017 όταν και είχε πετύχει κάτι ανάλογο κόντρα στον ίδιο αντίπαλο.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φύγουν με τη νίκη από μία πολύ δύσκολη έδρα, ανεβαίνοντας στο 7-5 και κάνοντας άλμα οκτάδας.

Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το νικητήριο καλάθι του Ολυμπιακού που είχε απωλέσει υπέρ του διαφορά 9 πόντων στις αρχές της 4ης περιόδου και βρέθηκε ακόμη και στο -2 (78-76) με ενάμιση λεπτό εναπομείναντα χρόνο. Ο Πρίντεζης ήταν και ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η 10η Δεκεμβρίου… όμως θα μείνει στην Ιστορία ως η νύχτα που ο Βασίλης Σπανούλης (πέτυχε 14 πόντους) πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (από τη σεζόν 1957-58 έως σήμερα)! Από 12 πόντους σημείωσαν οι Άαρον Χάρισον (4/6 τρίποντα) και Κώστας Σλούκας (7 ασίστ), ενώ 11 πόντους πέτυχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (3/4 τρίποντα). Ο τελευταίος ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα για νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Ο μαχητικός Ερυθρός Αστέρας υπέστη την 9η ήττα του σε 13 αγώνες. Ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των Σέρβων, με 16 πόντους απείλησε τον Ολυμπιακό. Από 13 πόντους πέτυχαν οι Κόρεϊ Ουόλντεν και Τζόρνταν Λόιντ.

Ο αγώνας:

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν εφιαλτικό, με τους Πειραιώτες να μην έχουν συγκέντρωση και να παίζουν άμυνα με τα μάτια. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να ξεκινήσει “καυτός” και να ξεφύγει με 30-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια.

Με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μειώνοντας στους 8 πόντους (45-37) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε ορισμένα μεγάλα καλάθια, τα οποία σε συνδυασμό με τη βελτίωση της “ερυθρόλευκης” άμυνας, έβαλαν τους Πειραιώτες και πάλι στο παιχνίδι.

Οι “ερυθρόλευκοι” με μπροστάρη τον Άαρον Χάρισον που δεν σταμάτησε να «πυροβολά» έξω από τα 6.75μ μείωσε στον πόντο, ενώ δέκα λεπτά πριν από το σφύριγμα της λήξης με την πολύτιμη συνεισφορά του Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 62-61.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (61-70), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στο παιχνίδι. Με το σκορ στο 78-78, ο Σπανούλης με μία βολή έκανε το 78-79. Ο Ομπράαιντ τον μιμήθηκε κι έκανε το 79-79.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πρίντεζης πήρε την μπάλα, “μπούκαρε” στον αντίπαλο καλάθι και πέτυχε καλάθι και φάουλ, υπογράφοντας τη νίκη του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Ο’Μπράιντ 16 (2), Ουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13 (1), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8, Λάζιτς 3 (1), Ρεθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 10 (2), Κούζμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4), Λαρεντζάκης 11 (3), Σπανούλης 14 (2), Σλούκας 12 (2), Μάρτιν 1, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 3.