Τετάρτη, 8 Μαΐ

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 81-48: Ιστορικός «διασυρμός» για την ομάδα του Πρίφτη στο Βελιγράδι

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και με 81-48 μία τραγική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, και γνώρισε την πιο “βαριά” ήττα του στη Euroleague από τον Ερυθρό Αστέρα, στην 8η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα και η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 30 πόντους στο τέλος, όντας ενδεικτική της εικόνας της αναμέτρησης. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη “έπεσε” έτσι στο 2-6 στην κατάταξη, ενώ οι Σέρβοι “ανέβηκαν” στο 3-5.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 6-2 με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη. Ο Γουόλτερς όμως πέτυχε 10 διαδοχικούς πόντους χωρίς να χάσει σουτ για τον Ερυθρό Αστέρα και άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Οι παίκτες του Πρίφτη “κόλλησαν” στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν μόλις ένα ακόμη καλάθι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο και ολοκληρώθηκε με σκορ 21-8.

Ο Μέικον “ξεκόλλησε” τους “πράσινους” στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 21-14, αλλά τα λάθη του Τριφυλλιού συνεχίστηκαν (είχε 13 στο ημίχρονο), με τον Φέρελ να είναι αρνητικός όσο αγωνίστηκε σε αυτό το διάστημα.

Με νέο “μπλακ άουτ” των φιλοξενούμενων στην επίθεση μάλιστα, η διαφορά “εκτοξεύθηκε” ακόμη και στο +19 υπέρ των “ερυθρόλευκων” με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 39-26, χάρη σε δύο κλεψίματα του Σαντ Ρος στις τελευταίες επιθέσεις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να είναι κακός τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και τον Ερυθρό Αστέρα να το εκμεταλλεύεται για να “τελειώσει” από νωρίς το ματς, με το 57-36 στο 30′.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” έφθασαν τα 2/20 τρίποντα και οι Σέρβοι “εκτόξευσαν” τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 30 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Πρίφτη σε μία ιστορική ήττα, τη μεγαλύτερη στην ιστορία της στη Euroleague.

Αυτή ήταν δε, η έκτη σε οχτώ αγώνες στη φετινή σεζόν και διατηρεί τον Παναθηναϊκό στις τελευταίες θέσεις, με τον Ερυθρό Αστέρα να τον ξεπερνά, έχοντας πια τρεις νίκες και πέντε ήττες στην κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 18 (6/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Ουσκόκοβιτς 2 (5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 8 (2), Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 4 λάθη), Λάζιτς 4 (0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Κάλινιτς 10, Ντόμπριτς 8 (2), Χόλινς 11 (1), Σιμόνοβιτς 5 (1), Κούζμιτς 7 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 5 (1/5 τρίποντα), Μέικον 15 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 λάθη), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 6 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φέρελ (0/2 σουτ, 3 λάθη), Κασελάκης, Γουάιτ 2, Φλόιντ 2 (4 ριμπάουντ), Έβανς, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 10 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές).