Σάββατο, 27 Απρ.

Eurobasket 2015: Διπρόσωπη προπόνηση! Νίκησε και τη Γεωργία η Εθνική

ΦΩΤΟ ΕΟΚ
ΦΩΤΟ ΕΟΚ

Η Εθνική Ελλάδας εμφανίστηκε διπρόσωπη απέναντι στη Γεωργία, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 79-68. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έκανε το 3/3 στο Eurobasket 2015 και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου της. Εξαιρετικός ο Νικ Καλάθης.

Η “γαλανόλευκη” ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσε υπερβολικά, με αποτέλεσμα η Γεωργία να μειώσει αρκετά τη διαφορά, χωρίς όμως να μπορέσει να φανεί απειλητική. Κορυφαίος για την Εθνική ο Καλάθης με 19 πόντους και 8 ασίστ.

Μουδιασμένο το ξεκίνημα, ανέβασε στροφές στη συνέχεια.

Η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Γεωργιανοί να βρίσκουν εύκολα καλάθια και να προηγούνται με 8-5 στο 4′. Ο Φώτης Κατσικάρης κάλεσε τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους διεθνείς μας, οι οποίοι άλλαξαν άμεσα την εικόνα τους. Με σερί 9-0, προηγήθηκαν με 14-8, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (25-15)

Άμυνα από ατσάλι και τρίποντα από παντού

Στη δεύτερη περίοδο, η “γαλανόλευκη” μπήκε αποφασισμένη να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη και αυτό έκανε. Η άμυνα μας έτρωγε σίδερα, ενώ ο Καλάθης έκανε πάρτι από την περιφέρεια, εκτελώντας τους Γεωργιανούς από παντού. Η διαφορά εκτινάχθηκε στο +28 (50-22) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Εθνική μας να έχει 9/12 τρίποντα.

Υπερβολική χαλάρωση και μεγάλη μείωση της διαφοράς

Με το σκορ το 50-22, η Εθνική μας χαλάρωσε υπερβολικά, με αποτέλεσμα οι Γεωργιανοί να μπουν από το πουθενά στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 26-11 (!), η Γεωργία έριξε τη διαφορά στους 13 πόντους (61-48) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όντας εξαιρετική στην επίθεση και πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα.

Δεν απειλήθηκε, αλλά δεν ενθουσίασε

Η Γεωργία προσπάθησε να “ψαλιδίσει” και άλλο τη διαφορά και να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο η “γαλανόλευκη” δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο. Δίχως να ιδρώσει ιδιαίτερα, κράτησε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας και έφτασε δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 45-59, 68-79.
ΓΕΩΡΓΙΑ (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάντζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάντζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίντζε 10 (1), Μπουριανάντζε 3 (1), Σενγκέλια 20 (1).
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 11 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).