Κυριακή, 28 Απρ.
24oC Αθήνα

Eurobasket 2015: Επική ανατροπή για την Ελλάδα! Τερμάτισε πέμπτη η Εθνική

Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Λετονίας με 97-90 και κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Eurobasket 2015. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 17 πόντους, ωστόσο κατάφερε να φτάσει στη νίκη, η οποία της εξασφάλισε ένα εισιτήριο στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Οι Λετονοί αιφνιδίασαν απόλυτα την Εθνική μας ομάδα, η οποία φαίνεται πως είχε μείνει ακόμα στον χαμένο προημιτελικό της Τρίτης με την Ισπανία. Προηγήθηκαν με 16-5 στο 5′, κάνοντας πάρτι στο ζωγραφιστό απέναντι στον Κουφό και τον Μπουρούση, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 24-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η “γαλανόλευκη” αποφάσισε να παίξει και λίγο άμυνα. Βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ και ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση με τον Αντετοκούνμπο, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έκανε επιμέρους σκορ 15-3 στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και πέρασε μπροστά με 32-27 στο 15′, ενώ ξέφυγε  με 37-28 στο 17′.

Μπλακ άουτ και 24-0 σερί η Λετονία

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τη “γαλανόλευκη”, η οποία δέχτηκε ένα τρομερό σερί 24-0 και βρέθηκε πίσω σκορ με 52-37 στο 22′. Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (56-39), αλλά από εκείνο το σημέιο και μετά οι παίκτες του Κατσικάρη αποφάσισαν να σοβαρευτούν και πλησίασαν στον πόντο (61-60) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Λετονοί τα είχαν χαμένα, η Εθνική μας ομάδα είχε βρει ρυθμό και ψυχολογία, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 86-75 στο 38′ και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 37-44, 60-61, 97-90.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 20, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 16 (2), Καλάθης 15 (3), Σλούκας 6, Καϊμακόγλου, Κουφός 5, Πρίντεζης 8 (2), Αντετοκούνμπο 15 (2).
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μέγιερις 14 (1), Φρεϊμάνις 10, Μπλουμς 2, Μπέρτανς 14, Τίμμα 6 (2), Γιανιτσένοκς 22 (5/5 τρ.), Στρέλνιεκς 2, Μπέρζινς 5, Βετσβάγκαρς 2, Μέιερς 13.