Τετάρτη, 22 Μαΐ

Eurobasket 2015: Η Τουρκία δεν κοίταξε ποτέ… πίσω κόντρα στη Γερμανία

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Την δεύτερη της νίκη στο Eurobasket 2015 σημείωσε η Τουρκία, η οποία κέρδισε την Γερμανία ευκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό 75-80 – Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Αταμάν θα είναι η αήττητη Σερβία

Η Τουρκία προηγήθηκε με +20 (11-31) στη πρώτη περίοδο, πήγε στο ημίχρονο με σκορ 41-24 και είχε το προβάδισμα έως και το τέλος του παιχνιδιού.

Οι διοργανωτές του γκρουπ αντέδρασαν στη τελευταία περίοδο (32-20) εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα του αντιπάλου στην άμυνα, αλλά δίχως αποτέλεσμα,.

Οσμάν με 17 πόντους (5/8 σουτ), Ερντέν με 16 (9ρ.) και Ιλιασόβα-Ντίξον από 15 υπέγραψαν τη νίκη της εθνικής τους. Για τους άστοχους οικοδεσπότες (5/26 τρίποντα και 17/38 δίποντα) που έχουν πλέον ρεκόρ 1-2, πάλευε ο Σρέντερ για την ανατροπή με 24 πόντους, με τον Νοβίτσκι να βάζει 15, αλλά με 3/10 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 11-31, 24-41, 43-60, 75-80

Γερμανία: Λο 7 (1), Γκίφεϊ 2, Κινγκ, Σάφαρτσικ 3 (1), Τάντα, Πλάις 7, Μπένζινγκ 13 (1), Νοβίτσκι 15 (1), Σρέντερ 24 (1τρ.,5ρ. 6ασ.), Ζίπσερ, Γκαβέλ, Βόιτμαν 4.

Τουρκία: Γκιουλέρ 7 (2), Οσμάν 17 (2τρ., 5ρ.), Ιλιασόβα 15 (1), Ερντέν 16 (9ρ.), Μαχμούτογλου 6, Κορκμάζ, Ντίξον 15 (4τρ., 5ρ., 5ασ.), Κοκσάλ, Αλντεμίρ.