Κυριακή, 5 Μαΐ

Eurobasket 2015: O μέγας Γκασόλ… έστειλε την Ισπανία στην Ελλάδα

Επειτα από ένα ντέρμπι 35 λεπτών, η Ισπανία έκαμψε την αντίσταση της Πολωνίας, πήρε τη νίκη με 80-66 και θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας την Τρίτη (15/9).

Οι Ισπανοί εμφάνισαν και αδυναμία στην άμυνα, αλλά και στις συνεργασίες μεταξύ των παικτών, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Ρούντι λόγω προβλήματος στην μέση…

Οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν τα… τρωτά σημεία των αντιπάλων της Ελλάδας και κατόρθωσαν να τους πιέσουν ασφυκτικά για τα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα.

Την κατάσταση πήρε… πάνω του ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος καθάρισε για την Ισπανία. Ο 35χρονος σέντερ είχε 30 πόντους (5/7 δίποντα και 6/7 τρίποντα, 7ριμπ. και 4ασ. ) και στην ουσία ήταν αυτός που άνοιξε τη διαφορά ως το +14.
Το σκορ ως το 32ο λεπτό ήταν μόλις 62-60 για τους Ιβηρες, αλλά οι “φούριας ρόχας” ξέφυγαν με 10 (67-57), 5:30 πριν το τέλος.

Από τους Ισπανούς ξεχώρισαν επίσης οι Μίροτιτς και Γιούλ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 41-39, 55-55, 80-66.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο):
Γκασόλ 30 (6/7 τρίπ., 7 ριμπ.), Ροντρίγκεθ 8 (1), Ερνανγκόμεζ 1, Ρίμπας 5 (1), Ρέγιες 4, Κλαβέρ 5 (1), Σαν Εμετέριο, Γιούλ 12 91), Αγκιλάρ, Μίροτιτς 15 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Βίβες.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ):
Τσιζ 2, Τσελ 5 (1), Σλότερ 9 (1/6 τρίπ., 6 ασ.), Κούλιγκ 10 (1), Πόνιτκα 9 (1), Βαζίνσκι 9, Γκορτάτ 9, Κόζαρεκ, Ζαμοΐσκι 5 (1), Καρνόφσκι 6, Γκρουσέτσκι, Σκιμπνιέφσκι 2.

Σάρωσε… η Γαλλία

Οι Τούρκοι  δυσκόλεψαν τους Γάλλους περίπου 15 λεπτά! Στη συνέχεια οι “μπλε” έκαναν πάρτι μπροστά στους οπαδούς τους και νίκησαν τους γείτονές μας 76-53. Ετσι πήραν και αυτοί την πρόκριση για τους «8» του Ευρωμπάσκετ. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τους Λετονούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-26, 59-40, 73-54

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 10 (2), Λοβέρν 12 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Καουντί 1, Πάρκερ 5 (1), Φουρνιέ 12 (2), Πιετρούς, Ντε Κολό 15 (2 τρίπ., 7 ριμπ., 7 ασ.), Ντιό 4, Ζελαμπάλ 6 (2), Γκομπέρ 7, Τζαϊτέ 4.