Κυριακή, 16 Ιουν.
28oC Αθήνα

Euroleague: Ακόμα ζωντανός! Κρίσιμη νίκη για Παναθηναϊκό με Νταρουσάφακα

ΦΩΤΟ Newsports

Λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός νίκησε με μεγάλη δυσκολία –για ένα ακόμα εντός έδρας αγώνα στην Euroleague- την Νταρουσάφακα με 82-79 κι έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Νίκησε, αλλά δεν… έπεισε ο Παναθηναϊκός, 82-79, την Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της φάσης των «16» της Euroleague.

Χωρίς τον αρχηγό τους, Δημήτρη Διαμαντίδη, οι «πράσινοι»… ίδρωσαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα (πλέον μετρούν 2 νίκες – 3 ήττες στο top 16) μετά από 2 διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση απέναντι στην τουρκική ομάδα που παρέμεινε χωρίς νίκη και ουραγός του 5ου ομίλου.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν… τράβηξε και πάλι τους οπαδούς της με την απόδοση της απέναντι στην ουραγό του ομίλου, αλλά στην παρούσα φάση αυτό που μετράει είναι ότι πήρε τη νίκη, κερδίζοντας χρόνο και ηρεμία.

Παρά το γεγονός ότι ο Φελντέιν έμεινε… άποντος στο πρώτο 20λεπτο (πέτυχε 9), οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν με επιθετικές αιχμές τους Ραντούλιτσα (9π.), Φώτση (8, 2τρ.) και Πάβλοβιτς (7π.), με τον τελευταίο να κάνει ίσως το καλύτερό του ξεκίνημα σε ευρωπαϊκό ματς από την έναρξη της σεζόν.

Ο Χαρανγκόντι με 8 πόντους και οι Μπιέλιτσα, Ερντέν από 7 έκαναν τη «ζημιά» στην πράσινη άμυνα στο πρώτο 20λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-38, 63-58, 82-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7, Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 17, Παππάς 4, Φελντέιν 9, Γκιστ 9, Καλάθης 14, Κούζμιτς 2.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 4, Ρέντινγκ 5, Ερντέν 11, Μαρκοϊσβίλι 5, Αλντεμίρ, Γκόρντον 26, Αρσλάν 2, Σλότερ, Χαραγκόντι 18, Μπιέλιτσα 7, Πρέλτζιτς 3

Τα ομαδικά στατιστικά είχαν ως εξής:

Παναθηναϊκός: 17/24 βολές, 22/44 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 36 ριμπάουντ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη, 16 ασίστ

Νταρουσάφακα: 9/18 βολές, 17/31 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 29 ριμπάουντ, 10 κλεψίματα, 19 λάθη, 22 ασίστ.