Δευτέρα, 6 Μαΐ

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Νίκη με ανατροπή για τους «πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Έβερτον, ωστόσο οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφεραν να πάρουν την εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-1 και να παραμένουν σε τροχιά πρωταθλήματος παρά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα.

Η Έβερτον προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Τζακ Χάρισον στο 29΄, με την Μάντσεστερ Σίτι να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη και να φτάνει στην ανατροπή.

Ο Φιλ Φόντεν με ένα όμορφο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 53ο λεπτό, με τον Χούλιαν Άλβαρες στο 64΄να ανατρέπει το σκορ για την ομάδα του, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε από τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 86΄ όταν μετά από κακό διώξιμο της μπάλας από τον Πίκφορντ, ο Πορτογάλος μέσος με ψυλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Έβερτον για τρίτη φορά στην αναμέτρηση.

Με αυτό τον τρόπο η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 και μείωσε την διαφορά της από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ στους πέντε βαθμούς.