14oC Αθήνα

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 71-72: Ο Σλούκας πάγωσε τους Τούρκους με απίστευτο buzzer beater τρίποντο

Ένα βήμα μακριά από το Final Four της Euroleague βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 72-71 στην Πόλη, χάρη σ’ ένα ασύλληπτο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα στο φινάλε του αγώνα.

Ο Κώστας Σλούκας επέστρεψε στην Πόλη ως αντίπαλος της Φενέρμπαχτσε και φρόντισε να πληγώσει με τον χειρότερο τρόπο την πρώην του ομάδα.

Ο Έλληνας γκαρντ του Ολυμπιακού πήρε το όπλο του, εκτέλεσε τους Τούρκους με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του αγώνα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά, μοιράζοντας… εγκεφαλικά στους οπαδούς της Φενέρμπαχτσε.

Η νικητήρια τρίποντη βόμβα του Σλούκα:

Η Φενέρμπαχτσε είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όλα έδειχναν ότι θα έκανε το 2-1 στη σειρά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού, όμως, είχαν διαφορετική άποψη. Πρώτα ο Βεζένκοφ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στα τελευταία λεπτά και στη συνέχεια ο τρομερός Σλούκας υπέγραψε το ελληνικό έπος στην Πόλη.

Ο Ολυμπιακός ήταν στην κόλαση μετά το λάθος του Γουόκαπ και το δίποντο του Γκούντουριτς στα 3,8 δευτερόλεπτα για το φινάλε, όμως ο Κώστας Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και τον έστειλε στον παράδεισο.

Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1 στη σειρά και πλέον απέχουν μία νίκη από το Final Four της Euroleague. Θα έχουν την ευκαιρία να την πάρουν το βράδυ της Παρασκευής (5/5) στην Τουρκία, διαφορετικά η σειρά θα γυρίσει στο ΣΕΦ για έναν πέμπτο και τελευταίο τελικό.

Ο Κώστας Σλούκας, εκτός από το σουτ της νίκης, σημείωσε 25 πόντους. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Βεζένκοφ, ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού βρέθηκαν σε κακό βράδυ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Τζεκίρι (15π.) και Ντόρσεϊ (21π.), με τον Έλληνα γκαρντ να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να πληγώσει την πρώην του ομάδα, αλλά να μην τα καταφέρνει.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21-15. Με φοβερή αντεπίθεση στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός γύρισε από το -11 (26-15) και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο, μπροστά στο σκορ με 35-38.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός “κόλλησε” και πάλι στην επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει με οκτώ πόντους. Ωστόσο στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε εκ νέου το γκάζι με πρωταγωνιστή τον Σλούκα, πήρε ξανά το προβάδισμα για να οδηγηθούμε στο φινάλε θρίλερ.

Εκεί ο Γκούντουριτς φάνηκε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του (71-69), αλλά ο Σλούκας είχε διαφορετική άποψη, υπογράφοντας με buzzer beater τρίποντο τη νίκη του Ολυμπιακού.