Δευτέρα, 6 Μαΐ

Φιλαντέλφια Σίξερς – Μιλγουόκι Μπακς 88-90: Μεγάλη εμφάνιση από Γιάννη Αντετοκούνμπο στο «θρίλερ» της πρεμιέρας

Μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Μιλγουόκι Μπακς στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τα “Ελάφια” στην εκτός έδρας νίκη επί των Φιλαντέλφια Σίξερς με 90-88.

Με μια καταπληκτική εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς έφυγαν με τη νίκη από την έδρα των Φιλαντέλφια Σίξερς (90-80) και μπήκαν με το… δεξί στο φετινό πρωτάθλημα στο ΝΒΑ. Αντίθετα αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους γηπεδούχους, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πατ Κόνατον, Κρις Μίντλετον, Τζο Ινγκλς, και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές), 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 πόντους (4/12 τρίποντα) αλλά και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζοέλ Εμπίιντ.

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Πολύ άστοχος ο Εμπίιντ που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (6/21 σουτ) και 12 ριμπάουντ ενώ 15 πόντους σημείωσε και ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Επόμενος αγώνας για τους Μιλγουόκι Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς στο Fiserv Forum.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-30, 45-47, 63-73, 88-90

Φιλαντέλφια Σίξερς (Ντοκ Ρίβερς): Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάρις 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα), Εμπίντ 15 (5/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάξι 15 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Χάρντεν 31 (12/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Νιάνγκ, Χάουζ 4, Ριντ, Χάρελ, Τάιμπουλ, Μέλτον 9 (1)

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γιάννης Αντετοκούνμπο 21 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 1 λάθος σε 36 λεπτά), Λόπεζ 17 (4/12 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 6 (2/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάρτερ 5 (1), Άλεν 12 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 6 (2), Ιμπάκα, Πόρτις 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χιλ 4, Μάθιους 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Φιλαντέλφια Σέβεντι Σίξερς: 31/59 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 21/42 δίποντα, 13/42 τρίποντα, 9/14 βολές, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη, 16 φάουλ