Δευτέρα, 29 Απρ.

Φινάλε απ’ τα… λίγα! Επικό 2-2 στο Σκωτία – Αγγλία [vid]

Τρομερό σε εξέλιξη ματς στο “Χάμπντεν Παρκ” της Γλασκόβης, για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου της Ρωσίας, με την Σκωτία να έρχεται ισόπαλη 2-2 με την Αγγλία.

Τα “τρία λιοντάρια” βρέθηκαν με την.. πλάτη στον τοίχο, με τα δυο γκολ που δέχθηκαν στο φινάλε του 90λεπτου με την Σκωτία, αλλά τελικά έφυγαν με το βαθμό από το “Χάμπντεν Παρκ” με τέρμα του Κέιν στις καθυστερήσεις (2-2).

Μέχρι το 86΄ η ομάδα του Γκόρντον Στράχαν βρισκόταν πίσω στο σκορ (0-1) στο μεγάλο ντέρμπι του 6ου ομίλου, ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά με ισάριθμα φάουλ του Λι Γκρίφιθς πήρε το προβάδισμα με 2-1 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε τη μεγάλη νίκη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Χάρι Κέιν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο η Αγγλία διατήρησε το απόλυτο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του Μουντιάλ 2018.

Η Αγγλία, παράλληλα, παραμένει αήττητη από την έναρξη των προκριματικών (4 νίκες, 2 ισοπαλία), ενώ με το βαθμό οι Σκωτσέζοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην κατάκτηση της 2ης θέσης.