Παρασκευή, 17 Μαΐ

Φιορεντίνα – Κλαμπ Μπριζ 3-2: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Ιταλούς μετά από ματσάρα στα ημιτελικά του Conference League

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι και στον έτερο ημιτελικό του Conference League, η Φιορεντίνα νίκησε με 3-2 την Κλαμπ Μπριζ και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της OPAP Arena.

Παρότι βρέθηκε και με παίκτη παραπάνω, η Φιορεντίνα χρειάστηκε να προηγηθεί τρεις φορές στην αναμέτρηση για να καταφέρει να “λυγίσει” την Κλαμπ Μπριζ και να πάρει τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Conference League.

Με γκολ των Σότιλ και Μπελότι οι “βιόλα” πήραν προ προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, παρά την προσωρινή ισοφάριση του Βακάνεν με πέναλτι. Ο Ονιεδίκα αντίκρυσε στη συνέχεια δύο κίτρινες κάρτες σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Τιάγκο βρήκε νέο γκολ για τους Βέλγους με δέκα παίκτες.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα έμεινε μάλιστα μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά ο Ενζολά σκόραρε στο 90+1′ και χάρισε στην ιταλική ομάδα τη νίκη με 3-2, ενόψει της ρεβάνς του Βελγίου.