Τρίτη, 19 Μαρ.

“Φωτιά” στην Bundesliga για Ευρώπη και υποβιβασμό – Αποτελέσματα και βαθμολογία (videos)

Η Bundesliga στη Γερμανία συνεχίζεται με την 31η αγωνιστική και τα πρώτα αποτελέσματα έβαλαν… φωτιά στη βαθμολογία, τόσο για τις θέσεις της Ευρώπης, όσο και του υποβιβασμού.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ, χάρη σε ένα γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, από τον Χάαλαντ που “έγραψε” το 1-0.

“Αυτοκτόνησε” η Βόλφσμπουργκ κόντρα στη Φράιμπουργκ, αφού προηγήθηκε με δύο γκολ του Βέργχορστ, αλλά έμεινε τελικά στο 2-2 και άφησε… ανοιχτή τη “μάχη” για την έξοδο στο Europa League.

Στο Βερολίνο η Χέρτα βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, αλλά η αποβολή του Μπογιάτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οδήγησε σε… πανωλεθρία στο δεύτερο μέρος, με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης να παίρνει επιβλητική νίκη με ανατροπή 4-1, χάρη σε δύο γκολ του Αντρέ Σίλβα και από ένα των Φαν Μποστ και Εντικά.

“Ανάσα” για την παραμονή της στην κατηγορία πήρε η Βέρντερ Βρέμης, με το εντυπωσιακό 5-1 στην έδρα της ουραγού της κατηγορίας Πάντερμπορν, ενώ σημαντικό “βήμα” προς την ίδια κατεύθυνση έκανε η Ουνιόν Βερολίνου, με το εκτός έδρας 2-1 κόντρα στην Κολωνία.