Κυριακή, 5 Μαΐ

Γιουνάιτεντ – Σίτι: «Σούπα» με VAR το ντέρμπι του Μάντσεστερ

Δεν αξίζει να θυμόμαστε κάτι από αυτό το ντέρμπι του Μάντσεστερ. Γιουνάιτεντ και Σίτι έμειναν στο 0-0 στο «Ολντ τράφορντ», κάνοντας “κακό” στα μάτια μας. Το VAR ακύρωσε ως οφσάιντ… φάση στην οποία ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους. Χαμένο τετ-α-τετ ο Μαχρέζ, στη μεγαλύτερη στιγμή του ματς.

Ένα… άδειο ντέρμπι στις άδειες εξέδρες του «Ολντ Τράφορντ». Η Μάντσεστερ Σίτι είχε καλύτερη εικόνα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει γκολ τις λιγοστές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Το 0-0 «περιγράφει» σωστά το ματς, κράτησε τις δυο ομάδες εκτός των θέσεων που οδηγούν στην Ευρώπη και διατήρησε τους «κόκκινους διαβόλους» στο +1 από τους «πολίτες». Η ομάδα του Σόλσκιερ προβλημάτισε και πάλι, αλλά ο Νορβηγός βολεύτηκε με το βαθμό κόντρα στη… μισητή συμπολίτισσα.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Το ντέρμπι δεν μπόρεσε να πιάσει ποτέ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι δυο ομάδες πίεσαν αποτελεσματικά στο χώρο του κέντρου, προκαλώντας προβλήματα –η μια στην άλλη- στην κυκλοφορία της μπάλας. Οι καλύτερες στιγμές στο πρώτο 25λεπτο ήταν η αποτυχημένη προσπάθεια για προβολή του ΜακΤόμινεϊ (11’) και το «σόλο» του Στέρλινγκ (21’), που… βρήκε στον Μαγκουάιρ.

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, αλλά η Σίτι ήταν αυτή που έχασε την κορυφαία ευκαιρία του ημιχρόνου, με τον Μαχρέζ να μην μπορεί να νικήσει τον Ντε Χέα σε τετ-α-τετ στο 35’.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια φάση την οποία «καθάρισε» το VAR. Ο Ράσφορντ έπεσε στη μεγάλη περιοχή της Σίτι (φάνηκε να δέχεται μαρκάρισμα από τον Γουόκερ) με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Η… τεχνολογία όμως έδειξε πως ο επιθετικός της Γιουνάιτεντ δέχθηκε την μπάλα από θέση οφσάιντ κι έτσι δεν χρειάστηκε να γίνει έλεγχος του πέναλτι (τα ριπλέι έδειξαν πως μπορεί να μην υπήρχε καν επαφή στην πτώση του).

Η Γιουνάιτεντ δεν έπεισε με την εικόνα της στη συνέχεια, αφού δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα. Η Σίτι πίεσε για το νικητήριο γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν αποφασιστικά και δεν επέτρεψαν να απειληθεί η εστία τους.