Τετάρτη, 17 Απρ.

Γιουβέντους – Ίντερ 1-1: Ανοικτοί λογαριασμοί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας με πέναλτι στις καθυστερήσεις

Η Ίντερ ισοφάρισε στο 90+5′ την Γιουβέντους (1-1) στο Τορίνο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρομέλου Λουκάκου, αφήνοντας τα πάντα… ανοικτά για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, που θα κριθεί στο ματς του “Μεάτσα”. Αποβλήθηκε μετά το γκολ που σημείωσε, ο Βέλγος επιθετικός.

Στο 1-1 έμειναν Γιουβέντους κα Ίντερ στο Derby d’Italia του Τορίνο κι έτσι άφησαν… ανοιχτούς λογαριασμός για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia, ενόψει της ρεβάνς στο Μιλάνο, στις 24 Απριλίου.

Περίπου δυο εβδομάδες μετά το ντέρμπι που έδωσαν οι δυο ομάδες στο “Μεάτσα” για τη Serie A και το “διπλό” της Γιουβέντους, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 83′ με τον Κουαδράδο.

Η Ιντερ ωστόσο, δεν τα παράτησε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90’+5′ με εύστοχο πέναλτι του Λουκάκου. Ο Βέλγος επιθετικός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στους πανηγυρισμούς και μετά το φινάλε είδαν την κόκκινη και οι Χαντάνοβιτς-Κουαδράδο