«Γκέλα» για την πρωταθλήτρια Λιλ με το «καλημέρα» – Ιστορική νίκη για Κλερμόν

ΑΠΕ Αρχείου

Γλίτωσε την εκτός έδρας ήττα η πρωταθλήτρια Λιλ, φέροντας 3-3 με την Μετς, “επιστρέφοντας” από το 3-1. Την πρώτη της νίκη στο ντεμπούτο της στη Ligue 1 πήρε η Κλερμόν (2-0 την Μπορντό).

Αν και βρέθηκε να χάνει 3-1 στην έδρα της Μετς, με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, η πρωταθλήτρια Λιλ κατάφερε να «σώσει» το βαθμό με το γκολ του Γιλμάζ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (3-3).

Η Λιλ προηγήθηκε στο 23′ με τον Μποτμάν, αλλά δέχθηκε τρία γκολ από τους Σεντόνζε (31′, 52′) και Ουντόλ (41′). Η Μετς αγωνίστηκε από 56′ με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κουγιάτε.

Η Λιλ είδε το γκολ του Αντρέ (59′) να ακυρώνεται ως οφσάιντ από το VAR, αλλά έφτασε στην ισοφάριση, σκοράροντας με τους Ικόν (81′) και Γιλμάζ (90+6′).

Σε άλλο ματς για την πρεμιέρα της Ligue 1, η Κλερμόν έγραψε ιστορία, καθώς στο ντεμπούτο της στη μεγάλη κατηγορία, πήρε και την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπαγιό (82΄) και Ντόσου (90΄+3).