Πέμπτη, 9 Μαΐ

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 2-2: Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βλέπει τον τίτλο στην Premier League να χάνεται

Η Λίβερπουλ έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Γουέστ Χαμ και λέει σιγά σιγά “αντίο” στον τίτλο στην Αγγλία, έχοντας δώσει περισσότερα ματς από Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι, που είναι από… πάνω της στη βαθμολογία. Τρίτη απώλεια βαθμών για τους “ρεντς” τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές στην Premier League.

Για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε ματς η Λίβερπουλ αδυνατεί να πάρει το «τρίποντο» της νίκης στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο, σε αναμέτρηση για την 35η αγωνιστική της Premier League, και τέθηκε ουσιαστικά νοκ-άουτ από τη μάχη του τίτλου.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43΄) με τον Μπόουεν. Η Λίβερπουλ ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο, αφού κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις στο 48΄ με τον Ρόμπερτσον, ενώ στο 65΄ πραγματοποίησε την ανατροπή μετά από αυτογκόλ του Σούτσεκ. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Μιχαϊλ Αντόνιο στο 77΄.