Τρίτη, 23 Απρ.

Μια απίστευτη “τιτανομαχία”! Γιαννάκης – Γκάλης 73-62

Πέρασαν 36 χρόνια από εκείνο το ματς! Όσοι είδαν την αναμέτρηση του Ιωνικού Νικαίας με τον Άρη, το απόγευμα της 26ης Ιανουαρίου του 1981, απλά θα πρέπει να νιώθουν ευλογημένοι…

Ήταν η πρώτη κόντρα των δυο θρύλων του Ελληνικού μπάσκετ κι έμελλε να είναι ιστορική! Ο Παναγιώτης Γιαννάκης… ηγέτης του Ιωνικού Νικαίας και ο Νίκος Γκάλης στη δεύτερη χρονιά του στην Ελλάδα και στο ξεκίνημα της δημιουργίας του μύθου του με τον Άρη.

Οι δυο “τιτάνες” τέθηκαν αντιμέτωποι στη Νίκαια -χωρίς τηλεοπτική μετάδοση- μπροστά σε περίπου 2.000 “ευλογημένους” οπαδούς και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό! Ο Άρης νίκησε 114-113 στην παράταση αλλά Γιαννάκης και Γκάλης άφησαν τους πάντες με ανοικτό το στόμα, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν 114-113 στην παράταση.

Ο Γιαννάκης πέτυχε το δεύτερο μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία του πρωταθλήματος σημειώνοντας 73 πόντους!!! Άξιο αναφοράς, πως το ρεκόρ -με 143 πόντους- έχει ο Αριστείδη Μούμογλου στον αγώνα Ηρακλή-ΒΑΟ (το 1972). Ο “δράκος” πέτυχε 35 στο πρώτο ημίχρονο, 29 στο δεύτερο και 9 στην παράταση έχοντας 29/40 σουτ, 15/16 βολές και 6-3 ριμπάουντ!

Φυσικά, ο Γκάλης δεν θα μπορούσε να μην δώσει το δικό του… σόου. Ο “Γκάνγκστερ” σημείωσε 62 πόντους, βάζοντας 37 στο πρώτο μέρος, 23 στο δεύτερο και 2 στην παράταση με 23/35 σουτ και 16/18 βολές.

Άξιο αναφοράς, πως κάτι… ανάλογο έγινε και στην αναμέτρηση των δυο ομάδων στο δεύτερο γύρο, με τον Γκάλη να βάζει 51 πόντους και τον Γιαννάκη 46, στη νίκη των Θεσσαλονκέων με 116-86.