Η ασταμάτητη ΑΕΚ πέρασε κι από την έδρα του Ηρακλή (video)

Το “τρένο” της ΑΕΚ δεν είχε στάση ούτε στο Ιβανώφειο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε αλώβητη κι από την έδρα του Ηρακλή, επικρατώντας του Γηραιού με 79-72, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Η Ένωση επιστράτευσε την άμυνα της για να φύγει με το “διπλό” από τη Θεσσαλονίκη και να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν… σκούρα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3 πόντους (14-11), δίχως να καταφέρουν να βρουν λύσεις στην επίθεση.

Στη συνέχεια, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους (31-37) στο ημίχρονο, ενώ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην τρίτη περίοδο.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (64-70), αλλά ο Λάνγκφορντ με ένα καλάθι και φάουλ (64-73), “σκότωσε” τους Θεσσαλονικείς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 21 (8/10 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπόουλιν 14 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μουρ 2, Χάνλαν 15 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαγκς 8 (3/9 σουτ), Τσαϊρέλης 7, Βεργίνης 4, Ντάνιελ, Γκιουζέλης, Χάτσερ 1 (3 ασίστ, 6 λάθη)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γκίκας 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροειδής 2, Μορέιρα 6, Ματσιούλις 18 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Κατσίβελης 7, Ζήσης 7 (4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ

“Σίφουνας” ο Ιωνικός

Στο άλλο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής, ο Ιωνικός πέρασε σαν σίφουνας από τη Λάρισα, συντρίβοντας την τοπική ομάδα με 97-76. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, η οποία “προσγείωσε” ανώμαλα τους Θεσσαλούς που μεσοβδόμαδα είχαν νικήσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 14 (2 τρίποντα, 2 ασίστ, 6 λάθη), Γκούντγουιν 7, Γουέμπ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρας 5 (1), Μούρτος 4, Κώττας, Σμιθ 22 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμάρας, Μπέρι, Καμπερίδης 2, Σπυρόπουλος 6, Παπαδάκης 3 (1)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 19 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Έλμορ 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Χόλογουελ 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μουχαϊμίν 8 (2/7 σουτ), Πετρόπουλος 3 (1), Πριτζέτ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 6, Τουντζιαράκης, Χουγκάζ 13 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τρίτη σερί νίκη για Λαύριο

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το Λαύριο, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Μεσολογγίου με 87-70. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και δίκαια πήραν το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάννη Αγραβάνη, ενώ στην τελευταία περίοδο δεν αγωνίστηκε ο Ντεβόντε Γκριν, που αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70
Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 9 (1), Έβανς 15, Μουράτος 9 (2), Ντιαλό 9, Ντέιβις 23 (3), Κόζι 8 (2), Σάβατζ 3 (1), Ερμίδης, Σταματογιάννης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 4
Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 19 (2), Φέργκιουσον 3 (1), Μοτσενίγκος, Αρμάντι 2, Μπράουν 6, Λάνγκφορντ 13, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 16, Χατζηνικόλας 8 (2), Γραβάς