Η Γερμανία έριξε επτά γκολ στη Λετονία πριν το Euro

Η Γερμανία έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, λίγες μέρες πριν την έναρξη του Euro. Τα “πάντσερ” ήταν καταιγιστικά στο τελευταίο τους φιλικό παιχνίδι, συντρίβοντας με 7-1 τη Λετονία στο Ντίσελντορφ.

Ο Γκοζένς άνοιξε το σκορ στο 19′ και ο Γκουντογκάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δύο λεπτά αργότερα, με τον Μίλερ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 27′. Ο Χάβερτς έκανε το 4-0 στο 39′, με τον Γκνάμπρι να διαμορφώνει το 5-0 του ημιχρόνου!

Στο 50′ ο Βέρνερ έκανε το 6-1, με τον Σαβελίεβς να σημειώνει το γκολ της τιμής για τη Λετονία στο 75′. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Να σημειωθεί ότι ο Μάνουελ Νόιερ έφτασε τις 100 διεθνείς συμμετοχές και τιμήθηκε από τους συμπαίκτες του με pasillo, καθώς έγινε ο πρώτος Γερμανός τερματοφύλακας που φτάνει σε τριψήφιο αριθμό.