Η Γιουβέντους “καθάρισε” στο δεύτερο μέρος της Τζένοα και διατήρησε το +4 από τη Λάτσιο

Με όλα τα γκολ της αναμέτρησης να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τζένοα, με 1-3, για την 29η αγωνιστική της Serie A και διατήρησε απόσταση ασφαλείας από την Λάτσιο στην κορυφή.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η δύο γρήγορα γκολ από Ντιμπάλα (50′) και Ρονάλντο (56′) έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στη Γιουβέντους, φέρνοντας παράλληλα σε πολύ δύσκολη θέση την Τζένοα, που μέχρι εκείνο το σημείο φαινόταν πως θα έκανε πολύ δύσκολο το βράδυ της “βέκια σινιόρα”. Ο Ντάγκλας Κόστα στο 73′ έβαλε τέλος στο ματς “γράφοντας” το 0-3, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν απλά να μειώσουν με τον Πιναμόντι στο 77′ για το τελικό 1-3.

Με αυτή τη νίκη η Γιουβέντους ανέβηκε στους 72 βαθμούς, παραμένοντας στην κορυφή της Serie A και διατηρώντας απόσταση ασφαλείας από την δεύτερη Λάτσιο που έχει 68.