11oC Αθήνα

Η Κολωνία «διέλυσε» τη Χόλσταϊν του Γκέλιου και παρέμεινε στη Bundesliga

Η μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Κολωνίας επί της Χόλσταϊν Κίελ (5-1) έδωσε στους «τράγους» το «εισιτήριο» της παραμονής στη Bundesliga (συνολικό σκορ 5-2).

Βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση, μετά την ήττα τους (1-0) μέσα στην Κολωνία, στο πρώτο ματς των play out. Οι «τράγοι» όμως πήραν τεράστια νίκη με 5-1 στο «σπίτι» της Χόλσταϊν Κίελ και με συνολικό σκορ 5-2 κατάφεραν να κρατηθούν στη Bundesliga.

Η Κολωνία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με τον Έκτορ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Γιάε-Σουνγκ (4’). Οι «τράγοι» εμφανίστηκαν αποφασισμένοι για την παραμονή στην κατηγορία κι έκαναν στη συνέχεια τον Ιωάννη Γκέλιο (σ.σ. αγωνίστηκε κάτω από τα γκολπόστ των γηπεδούχων σε ολόκληρο το 90λεπτο) να… υποφέρει.

Ο Άντερσον έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του σκοράροντας στο 6’ και στο 13’. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (39’)ο Τσίχος έκανε το 4-1 για την, για να έρθει ο Σκιρί στο 84’ και να διαμορφώνει το τελικό 5-1.