Παρασκευή, 29 Μαρ.

Η Λάτσιο «άλωσε» την έδρα της Φιορεντίνα με το επιβλητικό 4-0 και πλησίασε την κορυφή της Serie A

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Η Λάτσιο αιφνιδίασε με δύο γρήγορα γκολ τη Φιορεντίνα και έκανε τελικά μία επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 4-0, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική στην ιταλική Serie A.

Ο Βετσίνο άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό του αγώνα από ασίστ του Ζακάνι, ο οποίος “υπέγραψε” στη συνέχεια τη νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της, στο 25ο λεπτό. Οι “Λατσιάλι” βρήκαν μάλιστα και δύο ακόμη στο φινάλε, με τον Λουίς Αλμπέρτο και τον Τσίρο Ιμόμπιλε να δίνουν μεγαλύτερες διαστάσεις στην επικράτησή τους.

Η Λάτσιο έφθασε έτσι τους 20 βαθμούς και πλησίασε τη Νάπολι στο -3 από την κορυφή της Serie A, την ώρα που η Φιορεντίνα παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, με μόνο 9 βαθμούς μετά από 9 αγώνες πρωταθλήματος.