Τρίτη, 23 Απρ.

Η Λειψία έκανε φιέστα τίτλου… πέντε αστέρων στην έδρα της Σάλκε! (video)

Με πέντε γκολ φιλοδώρησε τη Σάλκε η Λειψία, η οποία ισοπέδωσε τους “βασιλικούς μπλε” μέσα στην έδρα τους, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας. Παρέμεινε στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, δείχνοντας πως είναι πραγματικά ικανή να στεφθεί πρωταθλήτρια τη φετινή σεζόν.

Η Λειψία είναι ο κυριότερος αντίπαλος της Μπάγερν στην κούρσα του τίτλου κι αυτό είναι κάτι που αποδείχθηκε κι απόψε στην “Βέλτινς Αρένα” του Γκελζενκίρχεν. Η ομάδα του Γιούλιεν Νάγκελσμαν πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Σάλκε, την οποία συνέτριψε με 5-0 και πλησίασε ξανά σε απόσταση… αναπνοής από την πρωτοπόρο ομάδα του Μονάχου.

Click4more: Χάαλαντ “λαμπρός” οδηγεί την Ντόρτμουντ! “Έμφραγμα” για Γκλάντμπαχ (videos)

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Σάμπιτζερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ο οποίοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να ανεβάσουν σε δυσθεώρητα ύψη το σκορ, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Τελικά η… καταιγίδα “ξέσπασε” στο δεύτερο μέρος, με την αρχή να γίνεται στο 61’ με τον Τίμο Βέρνερ, ο οποίος έφτασε τα 21 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το προσωπικό του ρεκόρ από τη σεζόν 2016-17. Στο 68′ ήρθε ο Χάλστενμπεργκ για να κάνει το 3-0, ενώ τις… χαριστικές βολές έδωσαν ο Αντζελίνο (81′) και Φόρσμπεργκ (839′) για το τελικό 0-5.