Η Μπάγερν δεν έδειξε… έλεος στην Ατλέτικο – “Περίπατος” για Αταλάντα – Με “αυτογκολάρα” η Λίβερπουλ (videos)

Champions League Μπάγερν Ατλέτικο

Μια… εύκολη πρεμιέρα στους ομίλους του Champions League είχε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπάγερν Μονάχου, όπως και η Αταλάντα κόντρα σε Ατλέτικο Μαδρίτης και Μίντιλαντ, αντίστοιχα. Ο Λουκάκου δεν επέτρεψε στην Ίντερ να ηττηθεί μέσα στο “Μεάτσα” από την Γκλάντμπαχ. “Διπλό” η Λίβερπουλ με αυτογκόλ του Άγιαξ. Τα αποτελέσματα της βραδιάς.

1ος όμιλος

Πιθανότατα το αποτέλεσμα που… ξεχωρίζει από τη δεύτερη βραδιά της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε σαν.. πρωταθλήτρια Ευρώπης κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και την διέλυσε στην Γερμανία με 4-0.

Οι Βαυαροί έπαιξαν σαν… καλοκουρδισμένη “μηχανή” και “καθάρισαν” ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι του 1ου ομίλου, δείχνοντας με το “καλημέρα” πως είναι αποφασισμένοι να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν τον περασμένο Αύγουστο στη Λισαβόνα.

Αφού πρώτα τράνταξε το δοκάρι της Ατλέτικο με τον Ζούλε (15′), η Μπάγερν έκανε το 1-0 στο 28′ με τον Κομάν. Στο 41′ ο σκόρερ έδωσε ασίστ στον Γκορέτσκα για το 2-0 των Βαυαρών.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Φελίξ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Σουάρες. Στο 66′ ο Τολισό με τρομερό σουτ έκανε το 3-0, ενώ τέσσερα λεπτά ο Κομάν διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

“Κηδεία” για Ρεάλ Μαδρίτης! Συγκλονιστική Σαχτάρ – Ισοπαλία στην Αυστρία (videos)

2ος όμιλος

Με γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στις καθυστερήσεις η Ίντερ έφερε εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γκλάντμπαχ, δείχνοντας για μια ακόμα φορά πως είναι ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο.

Όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο χορταστικό δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Λουκάκου σκόραρε από κοντά κι έκανε το 1-0 για την ιταλική ομάδα. Στο 63′ όμως ο Μπενσεμπαϊνί φρόντισε να ευστοχήσει στο πέναλτι που κέρδισε η Γκλάντμπαχ, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο 84′ οι Γερμανοί έφεραν.. τούμπα το σκορ, με τον Χόφμαν να πλασάρει κάτω από τα πόδια τον Χαντάνοβιτς στο τετ α τετ από θέση πλάγια δεξιά. Ο Λουκάκου όμως έδωσε το βαθμό στην Ίντερ στις καθυστερήσεις.

4ος όμιλος

Το… εξπρές του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι δεν έβαλε “φρένο” στη Δανία. Η Μίντιλαντ αποδείχθηκε πολύ μικρό “εμπόδιο” για την Αταλάντα, με τους Ιταλούς να κάνουν ένα εύκολο 3-0. Όλα τα γκολ των φιλοξενούμενων μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ζαπάτα έκανε το 1-0, ο Γκόμες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 36′, ενώ ο Μουριέλ διαμόρφωσε στο 42′ το τελικό σκορ.

Την ίδια στιγμή, η Λίβερπουλ έκανε τη… δουλειά της στην Ολλανδία (1-0), έστω και με “βοήθεια”. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφυγε το το “διπλό” από την έδρα του Άγιαξ, με… αυτογκολάρα του Ταλιαφίκο στο 35′. Ο “Αίαντας” είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με την έναρξη της επανάληψης (47′), αλλά το σουτ του Κλάασεν τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι των “ρεντς”.