Τρίτη, 23 Απρ.

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στην κορυφή της Bundesliga

Στην πρώτη θέση της Bundesliga επέστρεψε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Χέρτας με 3-2 για την 13η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Να σημειωθεί ότι και τα πέντε γκολ του αγώνα Χέρτα – Μπάγερν Μονάχου σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έφτασε τους 28 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Ουνιόν Βερολίνου, που αγωνίζεται αυριο με τη Λεβερκούζεν και θα έχει την ευκαιρία να ξανανέβει στην κορυφή.

Εύκολες νίκες με 3-0 σημείωσαν Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ απέναντι σε Μπόχουμ και Μάιντς αντίστοιχα, ενώ σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Λειψία (3-1 την Χόφενχαϊμ) και η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 την Άουγκσμπουργκ).

Στην ενδεκάδα της Μπόχουμ στη Βεστφαλία ξεκίνησαν οι Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστας Σταφυλίδης, με τον δεύτερο να αντικαθίσταται στο 78ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη 3-1

(4΄ Χόφμαν, 25΄ Τουράμ, 90΄+4 Χέρμαν – 35΄ Τόμας)

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 3-0