Η Παρί «διέλυσε» τη Λιλ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Κυπέλλου Γαλλίας

Σαρωτική ήταν η Παρί Σεν Ζερμέν που νίκησε 3-0 τη Λιλ και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας.

Στο πρωτάθλημα μπορεί η Λιλ να προπορεύεται, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν έστειλε μύνημα στην διεκδικήτρια του τίτλου μέσω του νοκ άουτ ματς στη φάση των «16» του Κυπέλλου. Ο Ικάρντι άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους μόλις στο 9′ στο Παρκ Ντε Πρενς, αλλά στο 39′ αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού. Τη θέση του πήρε ο Εμπαπέ που ένα λεπτό αργότερα κέρδισε πέναλτι και στο 41′ ευστόχησε από την βούλα για το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο 78′ η Λιλ είχε την μεγάλη ευκαιρία να μπει ξανά στο ματς, αλλά ο Νάβας απέκρουσε το πέναλτι του Γιαζιτσί και τελικά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμπαπέ ξανά έβαλε το… κερασάκι στην τοπύρτα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση της Παρί.