Σάββατο, 27 Απρ.

Η Ρεν σόκαρε την Παρί και δίνει τον τίτλο στη Λιλ

Η Παρί Σεν Ζερμέν άφησε απόψε τις περισσότερες ελπίδες της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον αγωνιστικό χώρο του “Roazhon Park”.

H γηπεδούχος Ρεν υποχρέωσε τους πρωτευουσιάνους σε οδυνηρή ισοπαλία (1-1), με αποτέλεσμα η διαφορά της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο από την πρωτοπόρο Λιλ να ανοίξει στους 3 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Παρί άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημίχρονου με πέναλτι του Νεϊμάρ, στο οποίο είχε υποπέσει ο Αγιέρντ στον Κουρζάβα. Η Ρεν δεν παράτησε το παιχνίδι όμως και στο 70΄ ισοφάρισε με τον Γκιρασί, για να δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους πρωταθλητές με την αποβολή του Κιμπέμπε στο 87΄.