Ήταν Κολοσσός κόντρα στην ΑΕΚ – «Σφαλιάρα» από Καντέρ και Γουότσον (video)

Intime.gr

Έτοιμος… για play off. Ο Κολοσσός νίκησε με 79-72 μια κακή ΑΕΚ κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την οκτάδα. Σπουδαία εμφάνιση από Κερέμ Καντέρ και Γκλιν Γουότσον. Δεύτερη σερί ήττα για την Ένωση στη Basket League.

Ο εντυπωσιακός Κολοσσός νίκησε 79-72 την ΑΕΚ κι έκανε καθοριστικό βήμα για την είσοδό του στην οκτάδα της κανονικής περιόδου στη Basket League (ρεκόρ 8-13).

Η ΑΕΚ συνεχίζει να προβληματίζει, γνώρισε τη δεύτερη σερί της νίκη και μάλλον χάνει τη θέση της στην τριάδα, αφού υποχώρησε στο 14-6.

Κορυφαίοι για τους Ροδίτες οι Γουότσον (25 πόντοι) και Καντέρ (22 πόντοι), με την ομάδα του Καντζούρη να ανεβαίνει στο 8-13. Από την Ένωση, διακρίθηκαν οι Μέικον (22 πόντοι, 5 ασίστ) και Μόουζες (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ είχε μια… ανύπαρκτη αμυντική λειτουργία στο πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας μάλιστα ακόμα και στο -20 από τους γηπεδούχους (30-10). Η πρώτη περίοδος έληξε στο 30-11 υπέρ του Κολοσσού Ρόδου, με τον Καντέρ να κάνει μεγάλη εμφάνιση.

Με τους Μέικον, Λάνγκφορντ και Μορέιρα παίρνουν… μπρος, οι «κιτρινόμαυροι» μάζεψαν τη διαφορά (41-31 σκορ ημιχρόνου) και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ, στην τρίτη περίοδο (46-45). Το ματς πήγε… πόντο – πόντο, με τον Κολοσσό να κλείνει την τρίτη περίοδο προηγούμενος 58-57.

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στα πρώτα λεπτά. Οι Ροδίτες ξέφυγαν, με τους πόντους του Γουότσον, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί, κάνοντας το 66-65. Οι παίκτες του Καντζούρη αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε του αγώνα και έφτασαν στο τελικό 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 3 (0/4 σουτ, 3/4/ βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 9 (3/12 σουτ), Καντέρ 22 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιλλής, Καμαριανός, Γουάτσον 25 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3 (5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (4/10 σουτ, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις (0/4 σουτ), Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Κατσίβελης 5 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 18/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/27 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.