Τρίτη, 16 Απρ.
25oC Αθήνα

Καντίθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2: Νέο «στραπάτσο» στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Σιμεόνε

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έφτασε κοντά στο να ”κλέψει” τον βαθμό από την ψυχωμένη Καντίθ, αλλά ο Σαμπρίνι στην εκπνοή χάρισε το δεύτερο φετινό τρίποντο για τους γηπεδούχους  (3-2), στέλνοντας στο ”καναβάτσο” την ομάδα του Σιμεόνε , λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό θρίλερ από τη συνέχεια του Champions League.

Η Ατλέτικο περνάει άσχημο φεγγάρι, αφού μετά τον αποκλεισμό από το Champions League μετά το ματς θρίλερ με τη Λεβερκούζεν (2-2), ακολούθησε νέα ήττα σοκ από την προτελευταία της La Liga, Καντίθ και μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Κάντιθ, που μέχρι σήμερα είχε μόλις μία νίκη και βρισκόταν στην προτελευταία θέση τη βαθμολογίας, προηγήθηκε με τον Μπονγκοντά πριν καν συμπληρωθούν 30 δευτερόλεπτα στο ματς, άντεξε στην πίεση των «ροχιμπλάνκος» (που έχασαν νωρίς τον Μοράτα που τραυματίστηκε) και φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη της στο 81΄ με τον Αλεξ Φερνάντεθ.

Όμως, ένα αυτογκόλ του Λουίς Φερνάντεθ έδωσε ελπίδες στην Ατλέτικο και ο «φευγάτος» Ζοάο Φέλιξ, με το πρώτο του φετινό γκολ, ισοφάρισε στο 88΄. Κι ενώ οι Μαδριλένοι έψαχναν την ολική ανατροπή, ο Σομπρίνο «χτύπησε» στην εκπνοή και τους υποχρέωσε στην πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα τους στη La Liga.