Τετάρτη, 17 Απρ.

Κάρλος Αλκαράθ – Αλεξάντερ Ζβέρεφ 2-0: Ο τρομερός Ισπανός έκανε πλάκα στον Γερμανό και σήκωσε την κούπα στη Μαδρίτη

Ο Κάρλος Αλκαράθ δεν έχει αντίπαλο αυτή την περίοδο στο παγκόσμιο τένις. Ο 19χρονος Ισπανός τενίστας έκανε πλάκα (2-0 σετ) κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον τελικό της Μαδρίτης και σήκωσε την κούπα, αφού πρώτα είχε αποκλείσει τους GOAT Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Κάρλος Αλκαράθ έκανε το 5/5 σε τελικούς, ενώ κατέκτησε τον 2ο Master τίτλο της χρονιάς, αποδεικνύοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο ότι το μέλλον του ανήκει.

Ο Ισπανός τενίστας διέλυσε με 6-3, 6-1 σε μόλις 62 λεπτά τον κάτοχο του τίτλο Σάσα Ζβέρεφ και πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη του απέναντι σε τενίστα του Top 10.

Μετά τη νίκη επί του Τσιτσιπά στον ημιτελικό, ο Γερμανός τενίστας δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Αλκάραθ, αποτελώντας πανεύκολη λεία για τον φοβερό Ισπανό.