“Καυτός” Χάαλαντ έφερε την ανατροπή για Ντόρτμουντ – Η Λειψία έχασε την ευκαιρία (videos)

“Καυτός” Χάαλαντ έφερε την ανατροπή για Ντόρτμουντ – Η Λειψία έχασε την ευκαιρία  (videos)

Απίστευτος! Νίκη με ανατροπή για την Ντόρτμουντ στο Βερολίνο, με 4 γκολ του Χάαλαντ (5-2) και… δεύτερη θέση. Η Μπάγερν Μονάχου «άφησε» βαθμούς, αλλά η Λειψία έχασε την ευκαιρία να την πιάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «ταύροι» δεν μπόρεσαν για μια ακόμα φορά να φύγουν με τη νίκη από την έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-1).

Το «φαινόμενο» Χάαλαντ «χτύπησε» ξανά στη Bundesliga. Η Ντόρτμουντ βρέθηκε να χάνει μέσα την έδρα της Χέρτα Βερολίνου, αλλά ο Νορβηγός πήρε το όπλο του στην επανάληψη, έφερε την ανατροπή σκοράροντας δυο γκολ σε δυο λεπτά και έδωσε τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» πετυχαίνοντας 4 γκολ στο τελικό 5-2.

Με τη νίκη αυτή, η Ντόρτμουντ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -1 από την πρωτοπόρο, Μπάγερν Μονάχου (όπως και η Μπάγερ Λεβερκούζεν).

Η Βέρντερ έβαλε… φρένο στην Μπάγερν! Την “αγγίζει” η Λεβερκούζεν (video)

Δεν τα κατάφερε για 6η φορά. Η Λειψία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Άιντραχτ κι έτσι.. διατήρησε την παράδοση που την θέλει να μην περνάει νικηφόρα από τη Φρανκφούρτη. Η ισοπαλία αυτή στέρησε την ευκαιρία στους «ταύρους» να «πιάσουν» την Μπάγερν Μονάχου στην κορυφή της βαθμολογίας (4οι με 17 βαθμούς).

Η Άιντραχτ έκανε το 1-0 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τον Μπαρκόκ, ενώ λίγο μετά την επανέναρξη το σουτ του Κόστιτς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Γκουλάτσι, μετά και την παρέμβαση του τελευταίου με το… πόδι! Η Λειψία κατάφερε να φύγει με το βαθμό από τη Φρανκφούρτη, με το τρίτο φετινό γκολ του Πούλσεν στο φετινό πρωτάθλημα (57’).