Κόπα Άφρικα, Σενεγάλη – Πράσινο Ακρωτήρι 2-0: Πρόκριση κόντρα σε 9 παίκτες

Σε ένα ματς με πολύ “ξύλο”, το Πράσινο Ακρωτήρι έμεινε με 9 παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο και “λύγισε” με 2-0 από τη Σενεγάλη, ο οποία και πανηγύρισε έτσι την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Ο Αντράντε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 20′, μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο, ενώ στο 57’ ο τερματοφύλακας Βοζίνια λίγο έλειψε να τραυματίσει σοβαρά τον Μανέ, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτε.

Οι Σενεγαλέζοι βρήκαν έτσι το γκολ στο 63′ με τον επιθετικό της Λίβερπουλ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Ντιένγκ και να “σφραγίσει” το… εισιτήριο της ομάδας του για τους “8” του Κόπα Άφρικα, όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Τυνησία – Μπουρκίνα Φάσο.