15oC Αθήνα

“Ξέσπασε” στη Νιούκαστλ η Μάντσεστερ Σίτι! Έγραψε… ιστορία ο Ντε Μπρόινε (videos)

Μόλις μια αγωνιστική μετά την απρόσμενη ήττα της από τη Σάουθαμπτον, η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα “τρίποντα” επί της Νιούκαστλ (5-0). Ιστορική ασίστ από Ντε Μπρόινε. Η Σέφιλντ σόκαρε την Γουλβς στο 93′ και βλέπει…. Ευρώπη.

Μια… εύκολη βραδιά είχε η Σίτι μέσα στο Μάντσεστερ, διαλύοντας τη Νιούκαστλ με 5-0, μια αγωνιστική μετά την ήττα της από τη Σαουθάμπτον.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Γκαμπριέλ Ζέσους, ενώ ένδεκα λεπτά αργότερα ο Μαχρέζ ανέβασε το δείκτη του σκορ (2-0). Στο 58′ ο Φεντερίκο Φερνάντες πέτυχε αυτογκόλ και στο 65′ με πολύ ωραίο φάουλ ο Νταβίδ Σίλβα πέτυχε το 4ο γκολ των “πολιτών”. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 91′ ο Ραχίμ Στέρλινγκ.

Να αναφέρουμε ότι ο Κέβιν Ντε Μπρόινε -με την ασίστ που έδωσε στον Μαχρέζ στο 2-0- έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που δίνει 18 ασίστ σε τουλάχιστον δύο σεζόν!

Για τα … καλά στο κόλπο της εξόδου στην Ευρώπη μπήκε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που νίκησε εντός έδρας τη Γουλβς (1-0) με γκολ στο 93’. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους “16” του Europa League, Γουλβς, γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της. Μετά το 0-2 από την Άρσεναλ, ηττήθηκε απόψε και από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο “Μπράμαλ Λέιν” με 1-0, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρις στο γκολ του Ίγκαν.

Την ευκαιρία να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία του Νησιού έχασε η Γουέστ Χαμ, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ στο Λονδίνο από από την Μπέρνλι με 0-1. Τα “σφυριά” θα περιμένουν, πλέον, τα αποτελέσματα των Άστον Βίλα και Μπόρνμουθ (παίζουν την Πέμπτη 9/7), για να μάθουν εάν θα απειληθούν ακόμη περισσότερο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με το “διπλό” στο “Ολυμπιακό Στάδιο” της βρετανικής πρωτεύουσας μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη.