Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους, τριάρα σε Σπέτσια (video)

Η Γιουβέντους επικράτησε εντός έδρας της Σπέτσια με 3-0 και μείωσε στους επτά βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο του ιταλικού πρωταθλήματος, Ίντερ.

Η Σπέτσια κρατούσε το «μηδέν» στο «Allianz Stadium» του Τορίνο ως το 62ο λεπτό. Από τη στιγμή όμως που ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την πρωταθλήτρια Ιταλίας, κάθε αντίσταση από την ομάδα της Λιγουρίας έπαψε.

Το γκολ του Ισπανού ακολούθησε ένα δεύτερο από τον Φεντερίκο Κιέζα σε δέκα λεπτά και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89΄.

Η Σπέτσια είχε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις, όταν ο Μερίχ Ντεμιρέλ έκανε πέναλτι στον Κουάρτσιν Γκιασί, αλλά ο Βόιτσεχ Στσέσνι απέκρουσε την εκτέλεση του Αντρέι Γκαλαμπίνοφ.

Η Γιουβέντους έφτασε στους 49 βαθμούς και μείωσε στους 3 τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν και στους 7 από την Ίντερ, ενώ η Σπέτσια έμεινε στους 25 βαθμούς.