Κυριακή, 5 Μαΐ

Κύπελλο Αγγλίας: Αποκλείστηκε η Τότεναμ του Μουρίνιο σε «μυθικό» παιχνίδι με 9 γκολ (video)

Μετά από ένα “μυθικό” παιχνίδι για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Αγγλίας, η Έβερτον επικράτησε με 5-4 της Τότεναμ στην παράταση και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο προηγήθηκε στο σκορ με τον Σάντσες μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, αλλά τα “ζαχαρωτά” ανέτρεψαν την κατάσταση μέσα σε ένα δίλεπτο, χάρη σε τέρματα των Λεβίν (36′) και Ριτσάρλισον (38′). Ο Σίγκουρτσον με πέναλτι πριν το ημίχρονο αύξησε την διαφορά του σκορ, αλλά τα “σπιρούνια” απάντησαν στο δεύτερο μέρος και με τους Λαμέλα και Σάντσες (δεύτερο προσωπικό) ισοφάρισαν το ματς.

Η Έβερτον πέτυχε και 4ο γκολ με το δεύτερο του Ριτσάρλισον, αλλά Σον και Κέιν συνεργάστηκαν για μία ακόμη φορά φέτος στα τελευταία λεπτά, με τον Άγγλο να στέλνει το ματς στην παράταση (4-4). Εκεί ένα τέρμα του Μπερνάρ στο 97′ ήταν αρκετό για να χαρίσει τελικά την πρόκριση στην ομάδα του Αντσελότι και να σημάνει το πρόωρο “αντίο” της Τότεναμ από το Κύπελλο Αγγλίας.