Κυπελλούχος η ΑΕΚ, νίκησε τον ΠΑΟΚ και κατέκτησε το τρόπαιο στο χάντμπολ

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Στον τελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενήθηκε στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, η Ένωση επικράτησε δύσκολα με 24-22 του ΠΑΟΚ και πήρε το τρόπαιο για πρώτη φορά από το 2014.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς και το προσεχές διάστημα διεκδικεί με αξιώσεις άλλους δύο, το πρωτάθλημα της Α1 και το European Cup.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που είχε το προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ να μην την αφήνει να ξεφύγει. Η Ένωση κατάφερε, βέβαια, να πάρει μία διαφορά πέντε γκολ (12-7) εκμεταλλευόμενη την επιλογή του Γούσιου να παίξει χωρίς τερματοφύλακα, αλλά οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 14-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μείωνε συνέχεια όλο και περισσότερο, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Στογιάνοβιτς και Μέντουριτς (17-17).

Με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 21-20, ο Λιάπης δέχθηκε ένα χτύπημα πάνω στη φάση και έπεσε στο έδαφος με αίματα στο πρόσωπο. Το παιχνίδι διακόπηκε για τουλάχιστον 6-7’ με τους διαιτητές να μοιράζουν δίλεπτες στους πάγκους.

Όταν ηρέμησαν τα πράγματα και συνεχίστηκε ο αγώνας, οι δύο ομάδες πήγαν χεράκι-χεράκι μέχρι το 22-22. Ο Καλομοίρου έγραψε το 23-22. Ο Μπάουερ έκανε σπουδαία επέμβαση στην κρίσιμη επίθεση του ΠΑΟΚ, οι συμπαίκτες του κράτησαν τη μπάλα και σε νεκρό χρόνο κέρδισαν πέναλτι, με το οποίο ο Λέμος διαμόρφωσε το τελικό 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-5, 11-7, 13-9, 14-11 (ημιχρ.), 16-13, 17-17, 20-19, 20-20, 21-21, 24-22.