Λαμία – Ιωνικός 0-1: «Κλείδωσε» την παραμονή στη Superleague 1 η ομάδα της Νίκαιας και ο Ατρόμητος

Intime.gr

Ο Ιωνικός έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Λαμίας (1-0) κι έτσι εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στη Superleague 1, όπως και ο Ατρόμητος – Ζορίζουν τα πράγματα για τους γηπεδούχους, που βρίσκονται στο +1 από τον ουραγό, Απόλλωνα Σμύρνης, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος των play out.

Ο Ιωνικός είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Λαμίας, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, με το τέρμα του Μάντζη στο 29′ (5ο γκολ τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές στα play off).

Η Λαμία εμφάνισε ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στην επανάληψη, φτάνοντας με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων. Ο Ιωνικός όμως είχε δοκάρι στο 66′ με τον Τουράμ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λένις σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ομάδα της Νίκαιας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 66′ με τον Τουράμ, ενώ οι προσπάθειες των γηπεδούχων -που ακολούθησαν- δεν βρήκαν στόχο.