Λάτσιο – Ρόμα 1-0: Νίκη στο ντέρμπι της Ρώμης και δεύτερη θέση για τους «Λατσιάλι» στη Serie A

Η Λάτσιο πήρε το ντέρμπι της Ρώμης, επικρατώντας με 1-0 της Ρόμα στο Ολίμπικο και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Serie A, αφήνοντας εκτός 4άδας την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Η αποβολή του Ιμπάνιεθ στο 32ο λεπτό, άφησε τη Ρόμα με 10 παίκτες για πάνω από μία ώρα και η Λάτσιο το εκμεταλλεύτηκε πλήρως, για να φθάσει στη νίκη, με γκολ του Τσακάνι στο 65ο λεπτό.

Αμέσως μετά η Ρόμα σκόραρε σε προσπάθεια του Σμόλινγκ και αυτογκόλ, αλλά το VAR υπέδειξε τον παίκτη των φιλοξενούμενων σε θέση οφσάιντ και η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ. Η Λάτσιο πανηγύρισε έτσι ένα σημαντικό “τρίποντο”, που την φέρνει στο +5 από τη Ρόμα και πιο κοντά στην έξοδο στο Champions League.