Laver Cup: “Λύγισαν” στο τέλος Φέντερερ και Τσιτσιπάς! – videos

Η πρώτη συνεργασία του Στέφανου Τσιτσιπά με το είδωλό του, τον Ρότζερ Φέντερερ, δεν είχε θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα της Ευρώπης στο Laver Cup, αφού οι δυο τους ηττήθηκαν στο διπλό με 2-1 σετ (5-7, 6-4, 10-8) από τους Ίσνερ και Σοκ.

“Φωτιά” για τον τίτλο στο Laver Cup μετά την ήττα του Στέφανου Τσιτσιπά και του Ρότζερ Φέντερερ από τους Ίσνερ και Σοκ στο διπλό, καθώς η Team World πλέον προηγείται της Team Europe.

Το ελληνοελβετικό δίδυμο ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε το πρώτο σετ με 7-5, με τον Έλληνα τενίστα να πανηγυρίζει έξαλλα στο πλευρό του θρύλου του αθλήματος.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ίδια, αφού οι αντίπαλοί τους πήραν γρήγορα το προβάδισμα στο δεύτερο σετ και “άντεξαν” στην αντεπίθεση στο τέλος, παίρνοντας το σετ με 6-4.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ομάδα της Ευρώπης δεν τα κατάφερε στο τέλος και ηττήθηκε με 10-8 από την αντίστοιχη του Κόσμου, η οποία και την προσπέρασε στο συνολικό σκορ με 8-7, όντας πια μια… ανάσα από την κατάκτηση του τροπαίου.